Baltic Pride 2019 Vilnius, Lithuania.

Home
Donate
All
People & Blogs
Entertainment
Music
Gaming
Education
Howto & Style
News & Politics
Science & Technology
Film & Animation
Sports
Comedy
Autos & Vehicles
Nonprofits & Activism
Travel & Events
Pets & Animals

Oftentimes called a Pride Parade, the March for Equality is both a celebration of who we are as well as a protest demanding equality for members of the LGBT* community. This year the March for Equality will take place in Vilnius. Last year, more than 8,000 individuals participated in this event in Riga and we hope to keep growing!

Do not miss the opportunity to celebrate and support local LGBT community by marching down Gediminas Avenue with us! Support the movement working towards a more inclusive society by joining this historic event!

Remember, Baltic Pride only comes to Vilnius once every three years. This will be our fourth time here! It is a great opportunity for busy locals to get involved as well as for those from farther away to explore our beautiful city! This event is free of charge.

***

Eitynės „Už lygybę!” yra ne tik renginys, kuriame švenčiame tai, kuo esame, bet ir protestas, kuriuo reikalaujame lygių teisių LGBT bendruomenės nariams. Šiais metais eitynės „Už lygybę!“ vyks Vilniuje. Praėjusiais metais Rygoje vykusiose eitynėse dalyvavo daugiau kaip 8 000 dalyvių ir tikimės, kad šiemet šis skaičius tik didės.

Nepraleiskite progos ne tik švęsti drauge, bet ir palaikyti LGBT bendruomenę žygiuojant Gedimino prospektu kartu su mumis! Prisijunkite prie šio istorinio įvykio, sieksiančio atviresnės visuomenės.

Nepamirškite, kad „Baltic Pride“ aplanko Vilnių tik kartą per tris metus. Šiais metais „Baltic Pride“ eitynės Vilniuje vyks jau ketvirtąjį kartą. Tai – puiki galimybė atitrūkti nuo kasdienių darbų ir kartu pažinti besikeičiantį Vilnių ne tik vilniečiams, bet ir miesto svečiams.

By using our services, you agree to our Privacy Policy.
Powered by Wildsbet.

© 2021 vTomb

By using our services, you agree to our Privacy Policy.
Got it